staw barkowy

Z racji, iż staw barkowy wykazuje bardzo dużą ruchomość, to jego podatność na uszkodzenia jest równie duża. Może tu wystąpić cały szereg schorzeń, które wymagają leczenia operacyjnego.

Niestabilność stawu ramiennego

Staw ramienno-łopatkowy stanowi główny element barku, odpowiadający za zakres ruchu i może powodować niestabilność wrodzoną, bądź pourazową. Pourazowa niestabilność najczęściej rozwija się u młodych ludzi po zwichnięciu barku.. Klasycznie stosowane unieruchomienie po nastawieniu zwichnięcia, nie gwarantuje prawidłowego wygojenia struktur stabilizujących i wówczas rozwija się nawykowa niestabilność barku, powodująca notoryczne zwichnięcia w banalnych sytuacjach. Zwichnięcia te powodują niszczenie chrzęstnych powierzchni stawu, wgniecenia panewki i głowy kości ramiennej, prowadząc w szybkim tempie do choroby zwyrodnieniowej stawu łopatkowo-ramiennego. Wczesne przywrócenie stosunków anatomicznych uszkodzonych struktur więzadłowo-torebkowych, chroni staw przed niestabilnością i wtórnym zwyrodnieniem.

Uszkodzenie stożka rotatorów

W obrębie stawu barkowego dochodzi często do rozerwania ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, wchodzącego w skład stożka rotatorów. Uszkodzenie tego ścięgna może być spowodowane urazem, bezpośrednim skręceniem oraz powolnymi zmianami zwyrodnieniowymi ścięgna. Uszkodzenie tego ścięgna powoduje ograniczenie unoszenia ramienia oraz duże dolegliwości bólowe, co w istotny sposób ogranicza funkcję stawów.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Powstaje wskutek zmniejszenia anatomicznej przestrzeni między głową kości ramiennej, a wyrostkiem barkowym łopatki. Objawia się bólami barku, szczególnie mocnymi i promieniującymi do ramienia i łokcia, trzeszczeniem pod wyrostkiem barkowym, a w końcowym efekcie do znacznego ograniczenia ruchomości.

Leczenie:

ARTROSKOPIA

Artroskopia  to bardzo nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia operacyjnego stawów. Polega na wprowadzeniu do jamy stawu - z niewielkiego cięcia 0,5 cm - kamery, która przenosi obraz na ekran monitora. Umożliwia to wprowadzenie narzędzi chirurgicznych z odrębnych, niewielkich nacięć skóry i wykonanie operacji naprawczej.

Do artroskopowej diagnostyki rekonstrukcji barku, kwalifikują się wszyscy chorzy, odczuwający dolegliwości bólowe, utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, samoistne lub spowodowane urazem w obrębie stawu barkowego, uniemożliwiające swobodny ruch we wszystkich kierunkach, promieniujący często w kierunku łokcia.

Wykonujemy artroskopową rekonstrukcję pierścienia rotatorów oraz uszkodzeń obrąbka panewki stawowej. W zastarzałym nawykowych zwichnięciu barku, wykonujemy zabiegi chirurgiczne z użyciem przeszczepów kostnych, uzupełniających zniszczoną torebkę stawową. W rekonstrukcji artroskopowej uszkodzeń barku, posługujemy się instrumentarium oraz systemem firmy ConMed Linvatec. Dysponujemy systemami implantów SUPER REVO, Bio Mini – Revo. Link PARTNERZY

Długość pobytu:

Po artroskopii stawu barkowego,  pacjent jest wypisywany do domu w 2 lub 3 dobie po operacji.

Po zabiegu:

Po przebytym zabiegu, chory pozostaje pod stałą kontrolą w przyszpitalnej poradni ortopedycznej, skąd jest kierowany do ośrodka rehabilitacyjnego.

Czas oczekiwania:

Termin oczekiwania na zabieg operacyjny waha się od 2 do 3 tygodni.

 

ENDOPROTEZOPLASTYKA:

Polega na całkowitej wymianie stawu czylizastąpieniu naturalnego stawu sztucznym – endoprotezą. Zabieg przywraca utracone czynności tego stawu i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów, takich jak chodzenie, podnoszenie ciężarów. Jest to jedyna metoda, umożliwiająca funkcjonowanie bez odczuwania bólu.

 W przypadku konieczności wykonania endoprotezoplastyki stawu barkowego, mamy do dyspozycji endoprotezę połowiczną stosowaną w przypadku, kiedy uszkodzeniu uległa głowa kości ramiennej. Natomiast niezniszczona chorobowo panewka, nie wymaga wymiany. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, obejmujących również panewkę, stosujemy endoprotezoplastykę totalną, zastępując chorobowo zmienioną panewkę implantem z tworzywa sztucznego.

Długość pobytu:

Pobyt w szpitalu trwa średnio od 6 do 10 dni i kończy się na wstępnej rehabilitacji.

Po zabiegu:

Po przebytym zabiegu, chory pozostaje pod stałą kontrolą w przyszpitalnej poradni ortopedycznej, skąd jest kierowany na 3 tygodniowy turnus leczenia usprawniającego w renomowanym ośrodku rehabilitacyjnym.

Czas oczekiwania:

Termin oczekiwania na zabieg operacyjny waha się od 2 do 4 tygodni.