Hemoroidy są to poszerzone sploty żylne okolicy odbytu, przyjmujące najczęściej postać guzków. Bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest utrudniony odpływ krwi żylnej ze splotu odbytniczego, prowadzący do jego poszerzenia. Przyczyną powstawania guzków krwawniczych odbytu są głównie przewlekłe zaparcia, siedzący tryb życia, ciąża. Najczęstsze objawy tej choroby to: krwawienie świeżą, jasnoczerwoną krwią, pojawiającą się na powierzchni stolca. W okolicach odbytu mogą pojawić się łatwo wyczuwalne, czasem bolesne guzki. W zależności od stopnia zaawansowania możliwe jest ich odprowadzenie do kanału odbytu lub nie. Metodę laserową można stosować we wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej.
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym lub podpajęczynówkowym. Dokładnych informacji na temat znieczulenia i możliwych jego powikłań udzieli lekarz anestezjolog podczas badania.
Metoda laserowa polega na zmniejszeniu guzków hemoroidalnych bez ich usuwania. W trakcie zabiegu ulega zmniejszeniu ukrwienie splotów hemoroidalnych, a głównym celem procedury jest likwidacja objawów choroby, czyli krwawień i wypadania guzków. Wspomniane zmniejszenie ukrwienia uzyskuje się poprzez obliterację, czyli zamknięcie naczyń hemoroidalnych.
Przy wykonywaniu zabiegu metodą laserową, chirurg zamyka naczynia hemoroidalne i koaguluje guzek krwawniczy. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim ogólnym, a czas jego trwania to ok. 1D-20 min. W trakcie procedury dochodzi do cofnięcia się i uniesienia guzków krwawniczych do środka kanału odbytu. Naczynia hemoroidalne koagulowane są przy pomocy włókna laserowego. Zabieg nie pozostawia zniekształceń w odbycie, tak jak to ma miejsce przy klasycznym zabiegu chirurgicznym, nie ma też po nim ran.
Przez kilka dni pacjent może odczuwać niewielki ból, w tym czasie również może utrzymywać się obrzęk hemoroidów (częściej w bardziej zaawansowanych postaciach choroby hemoroidalnej). Do 2 tygodni po zabiegu, może również zdarzyć się krwawienie przy wypróżnianiu. Następnie hemoroidy ulegają zmniejszeniu i cofają się do kanału odbytu. Pacjent powinien w tym czasie powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, oprócz tego przez 1-2 tygodnie zaleca się profilaktycznie zażywać preparaty działające ochronnie na naczynia żylne i leki przeciw zaparciom.