Poradnia psychoterapii

mgr Izabela Włodarczyk

Psychoterapeuta

Studia ukończyłam na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie

Obecnie kształcę się w Polskim Instytucie Ericksonowskim akredytowanym przez The Milton H. Erickson Foundation, INC (Phoenix, Arizona),, uczestnicząc w całościowym szkoleniu przygotowującym do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz szkoląc się w ramach całościowego szkolenia z Terapii Ericksonowskiej.

Dodatkowo odbyłam także szkolenie z stosowania technik hipnozy ericksonowskiej w pracy

terapeutycznej.

W swojej pracy zawodowej posiadam ponad dwudziestoletnie doświadczenie.

 Praktyki / Współpraca :

  • Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Oddz. Psychiatrii Ogólny oraz Oddz. Psychiatrii Dzienny,
  • Ośrodek Terapii Uzależnień w Rudzie Śląskiej,
  • Centrum Zdrowia Psychicznego „Feniks” w Zabrzu,
  • Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw.


„I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś”.
 ( Milton Erickson).

Psychoterapia – jest  stosowaniem metod  psychologicznych. Głównie opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Służy poprawie zdrowia psychicznego, dobrostanu a także rozwojowi. Może dotyczyć zmiany lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Zgodnie z podejściem ericksonowskim, w którym pracuje,  wychodzimy z założenia, że każda jednostka jest niepowtarzalna. Co za tym idzie, na efekty terapii znaczący wpływ ma staranne dobranie celnej strategii działań. ,a także zorientowanie na przyszłość.

W pracy terapeutycznej wykorzystuję różnorodne metody i techniki. Największe znaczenie ma dla mnie jednak budowanie relacji. Podczas sesji przede wszystkim uważnie słucham, podchodząc z otwartością do potrzeb i celów drugiej osoby. Wspieram ją w jej dążeniach, tworząc jak najbardziej optymalne warunki do zaistnienia zmiany, którą chce  wprowadzić w swoim życiu. 

Pomagam w radzeniu sobie z:

  • sytuacjami kryzysowymi,
  • problemami emocjonalnymi,
  • depresją,
  • objawami nerwicowymi,
  • lękami, fobiami,
  • skutkami stresu,
  • zespołem stresu pourazowego,
  • bólami psychosomatycznymi ( np. migreny, bóle brzucha, bóle barków, klatki piersiowej)

Prowadzę :

terapię indywidualną – dla osób dorosłych, opieram się na podejściu Ericksonowskim ukierunkowanym na wywoływaniu zmiany przez uruchomienie zasobów tkwiących w człowieku, rozpoznanie ograniczeń i otworzenie dostępu na przyszłość w celu twórczego przeorganizowania reakcji.

terapię małżeństw i par - zorientowaną na  pokonanie trudności życiowych i rozwiązywanie problemów. Opiera się na odbudowaniu dobrej, bezpiecznej i satysfakcjonującej obie strony relacji. Skierowaną na rozwiązanie problemów takich jak :  konflikty wynikającymi z różnic charakteru, trudności w porozumiewaniu się, związanych z niedojrzałością partnerów i braku oddzielenia ich od rodzin pochodzenia, doświadczających agresji i przemocy w związku, doświadczających trudności wynikających z choroby partnera, zawierających ponowny związek, rozwodzących się, doświadczających problemów prokreacyjnych lub straty dziecka.

terapię rodzinną –  z uwzględnieniem pracy z dziećmi, w sytuacji występowania konfliktów rodzinnych, problemów wychowawczych,, trudności w procesie odżywiania się (anoreksja, bulimia), lęków egzaminacyjnych i problemów w uczeniu się oraz trudności okresu dojrzewania.

    Terapia indywidualna rozpoczyna się zazwyczaj jednym lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi, w trakcie których pacjent podejmuje decyzję dotyczącą pracy nad sobą wg ustalonych zasad. W trakcie tych spotkań pacjent może także uzyskać informacje dotyczące różnych form pomocy terapeutycznej lub leczenia. Początek terapii następuje z chwilą ustalenia i zaakceptowania kontraktu terapeutycznego i trwa aż do zrealizowania celów terapii.

  Kontrakt terapeutyczny obejmuje informacje kiedy i jak często odbywają się sesje, jaka jest cena jednego spotkania, cel lub cele terapii, zasady odwoływania sesji i płatności za sesje, na których pacjent jest nieobecny, a także ustalenia dotyczące czasu trwania i sposobu zakończenia terapii.

 

Czas trwania sesji :

indywidualna – 50 min,

małżeńska lub par oraz  rodzinna – 60 min.,

  „ Najlepszy jest ten czas, który mam przed sobą.”  
( Milton Erickson).