staw barkowy

Z racji, iż staw barkowy wykazuje bardzo dużą ruchomość, to jego podatność na uszkodzenia jest równie duża. Może tu wystąpić cały szereg schorzeń, które wymagają leczenia operacyjnego. Co zrobić, gdy staw ulegnie uszkodzeniu? Rozwiązaniem okaże się artroskopia barku w naszym śląskim centrum medycznym!

Niestabilność stawu ramiennego

Staw ramienno-łopatkowy stanowi główny element barku, odpowiadający za zakres ruchu i może powodować niestabilność wrodzoną, bądź pourazową. Pourazowa niestabilność najczęściej rozwija się u młodych ludzi po zwichnięciu barku.. Klasycznie stosowane unieruchomienie po nastawieniu zwichnięcia, nie gwarantuje prawidłowego wygojenia struktur stabilizujących i wówczas rozwija się nawykowa niestabilność barku, powodująca notoryczne zwichnięcia w banalnych sytuacjach. Zwichnięcia te powodują niszczenie chrzęstnych powierzchni stawu, wgniecenia panewki i głowy kości ramiennej, prowadząc w szybkim tempie do choroby zwyrodnieniowej stawu łopatkowo-ramiennego. Wczesne przywrócenie stosunków anatomicznych uszkodzonych struktur więzadłowo-torebkowych, chroni staw przed niestabilnością i wtórnym zwyrodnieniem.

Uszkodzenie stożka rotatorów

W obrębie stawu barkowego dochodzi często do rozerwania ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, wchodzącego w skład stożka rotatorów. Uszkodzenie tego ścięgna może być spowodowane urazem, bezpośrednim skręceniem oraz powolnymi zmianami zwyrodnieniowymi ścięgna. Uszkodzenie tego ścięgna powoduje ograniczenie unoszenia ramienia oraz duże dolegliwości bólowe, co w istotny sposób ogranicza funkcję stawów.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Powstaje wskutek zmniejszenia anatomicznej przestrzeni między głową kości ramiennej, a wyrostkiem barkowym łopatki. Objawia się bólami barku, szczególnie mocnymi i promieniującymi do ramienia i łokcia, trzeszczeniem pod wyrostkiem barkowym, a w końcowym efekcie do znacznego ograniczenia ruchomości.

Leczenie:

ARTROSKOPIA

Artroskopia  to bardzo nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia operacyjnego stawów. Polega na wprowadzeniu do jamy stawu - z niewielkiego cięcia 0,5 cm - kamery, która przenosi obraz na ekran monitora. Umożliwia to wprowadzenie narzędzi chirurgicznych z odrębnych, niewielkich nacięć skóry i wykonanie operacji naprawczej.

Do artroskopowej diagnostyki rekonstrukcji barku, kwalifikują się wszyscy chorzy, odczuwający dolegliwości bólowe, utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, samoistne lub spowodowane urazem w obrębie stawu barkowego, uniemożliwiające swobodny ruch we wszystkich kierunkach, promieniujący często w kierunku łokcia.

Wykonujemy artroskopową rekonstrukcję pierścienia rotatorów oraz uszkodzeń obrąbka panewki stawowej. W zastarzałym nawykowych zwichnięciu barku, wykonujemy zabiegi chirurgiczne z użyciem przeszczepów kostnych, uzupełniających zniszczoną torebkę stawową. W rekonstrukcji artroskopowej uszkodzeń barku, posługujemy się instrumentarium oraz systemem firmy ConMed Linvatec. Dysponujemy systemami implantów SUPER REVO, Bio Mini – Revo. Link PARTNERZY

Długość pobytu:

Po artroskopii stawu barkowego,  pacjent jest wypisywany do domu w 2 lub 3 dobie po operacji.

Po zabiegu:

Po przebytym zabiegu, chory pozostaje pod stałą kontrolą w przyszpitalnej poradni ortopedycznej, skąd jest kierowany do ośrodka rehabilitacyjnego.

Czas oczekiwania:

Termin oczekiwania na zabieg operacyjny waha się od 2 do 3 tygodni.

 

ENDOPROTEZOPLASTYKA:

Polega na całkowitej wymianie stawu czylizastąpieniu naturalnego stawu sztucznym – endoprotezą. Zabieg przywraca utracone czynności tego stawu i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów, takich jak chodzenie, podnoszenie ciężarów. Jest to jedyna metoda, umożliwiająca funkcjonowanie bez odczuwania bólu.

 W przypadku konieczności wykonania endoprotezoplastyki stawu barkowego, mamy do dyspozycji endoprotezę połowiczną stosowaną w przypadku, kiedy uszkodzeniu uległa głowa kości ramiennej. Natomiast niezniszczona chorobowo panewka, nie wymaga wymiany. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, obejmujących również panewkę, stosujemy endoprotezoplastykę totalną, zastępując chorobowo zmienioną panewkę implantem z tworzywa sztucznego.

Długość pobytu:

Pobyt w szpitalu trwa średnio od 6 do 10 dni i kończy się na wstępnej rehabilitacji.

Po zabiegu:

Po przebytym zabiegu, chory pozostaje pod stałą kontrolą w przyszpitalnej poradni ortopedycznej, skąd jest kierowany na 3 tygodniowy turnus leczenia usprawniającego w renomowanym ośrodku rehabilitacyjnym.

Czas oczekiwania:

Termin oczekiwania na zabieg operacyjny waha się od 2 do 4 tygodni.