dr n. med. ewa herba

Specjalista chorób oczu
PRZEBIEG KARIERY ZAWODOWEJ

Dr n.med. Ewa Herba ukończyła studia na Wydziale Lekarskim w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1981 roku.
W 1984 roku zdała egzamin specjalizacyjny pierwszego stopnia, a w 1987 roku drugiego stopnia w zakresie okulistyki. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Od 1995 roku, po nominacji na stanowisko Asystenta, a następnie Adiunkta, pracowała w Katedrze i Oddziale Klinicznym Okulistyki w Bytomiu, pełniąc do 2006 roku funkcję Zastępcy Kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki ŚAM oraz Zastępcy Ordynatora Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, a od 2008 roku Ordynatora tegoż Oddziału.

W ramach pracy w oddziale wykonuje pełny zakres procedur diagnostycznych oraz przeprowadza operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, zabiegi przeciwjaskrowe, operacje zezów prostych, skośnych, porażennych i w przebiegu orbitopatii tarczycowej, leczenie chirurgiczne guzów i nieprawidłowego ustawienia powiek. Ma doświadczenie w terapii zarówno dorosłych jak i dzieci.

Stale poszerza swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne uczestnicząc w szkoleniach m.in. z zakresu:
- angiografii fluoresceinowej i terapii fotodynamicznej w przebiegu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (w Klinice AM w Krakowie),
- diagnostyki ultrasonograficznej (wykładowca - Prof. Karl C. Ossoiniga z Uniwersytetu w Iowa),
- leczenia odwarstwienia siatkówki i chirurgii witreoretinalnej (wykładowca - Prof. Ingrid Kreissig z Uniwersytetu w Tübingen),
- mikrochirurgii okulistycznej i fakoemulsyfikacji (wykładowca - Prof. Larry Benjamin),
- postępowania w urazach gałki ocznej (wykładowca – Prof. Ferenc Kuhn - USA),
- zastosowania iniekcji doszklistkowych w leczeniu zwyrodnienia siatkówki

Od kilkunastu lat wykonuje badania okulistyczne dla potrzeb Poradni Medycyny Pracy w Bytomiu a od 2002 roku jest również biegłym sądowym z dziedziny okulistyki w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Jest autorem i współautorem 145 prac klinicznych i doświadczalnych prezentowanych na zjazdach krajowych oraz międzynarodowych, z czego 44 zostało opublikowanych w czasopismach medycznych. Jest też autorem 6 rozdziałów wydanego w 2002 r. i wznowionego w 2006 r. podręcznika okulistyki pt. Okulistyka w kropelce”. Uczestniczy aktywnie w sympozjach okulistycznych w kraju i zagranicą.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO), a także jego sekcji: Jaskrowej, Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej, Neurookulistyki i Elektrofizjologii oraz Zapobiegania Ślepocie, jak również European Association for Vision and Eye Research (EVER) i European Society of Cataract and Refractive Surgery.