neurochirurgia

Problem bólów kręgosłupa jest problemem masowym, a bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa stanowią coraz powszechniejszy problem diagnostyczny i leczniczy. Ponad 40% ludzi w Polsce cierpi na różnego rodzaju bóle kręgosłupa, a sprzyja temu obecny tryb życia: brak czasu na ruch, sport, dbałość o własne zdrowie. Długie godziny spędzane w samochodzie, przy biurku lub przy komputerze to między innymi przyczyna faktu, że schorzenia kręgosłupa stały się jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych.

W ok. 90% przypadków powodem bólu kręgosłupa jest uszkodzony krążek międzykręgowy (dysk), co prowadzi do dyskopatii.

Do obecnie stosowanych metod leczenia należą m.in.: zabiegi mikrochirurgiczne chorób kręgosłupa, a pacjenci z opisanym schorzeniem operowani są za pomocą dużego nacięcia skalpelem. Operacja trwa ok. 2 godzin, a pacjenci muszą pozostać w szpitalu przez następne 5-10 dni.

Małoinwazyjne metody endoskopowe, wykonywane w naszym szpitalu.

Charakteryzują się one dużą skutecznością leczenia uciążliwego bólu korzeniowego nie ustępującego po leczeniu farmakologicznym, w którym małe zmiany morfologiczne dysku, nie kwalifikują jeszcze chorego do zabiegu klasycznego.

Zabieg chirurgiczny przezskórnej dyscektomii endoskopowej polega na zmniejszeniu lub usunięciu jądra miażdżystego powodującego ucisk na korzenie rdzeniowe z użyciem endoskopu. Metoda endoskopowa jest w pełni bezpieczna, nie prowadzi do powikłań, a dobra kwalifikacja do zabiegu i sam zabieg rokują pełny sukces w leczeniu schorzeń kręgosłupa, w szczególności dyskopatii.

Umożliwia ona operatorowi duży komfort prowadzenia zabiegu poprzez zapewnienie dobrego wglądu w pole operacyjne, a endodoskop ufiksowany jest na poziomie łuku kręgu i dokładnie oświetla operowaną okolicę.

Niewątpliwą zaletą neurochirurgi, której częścią jest endoskopia kręgosłupa, okazuje się skrócenie czasu hospitalizacji oraz rehabilitacji, a sam zabieg jest bardzo precyzyjny.