medycyna naturalna

lek. med. Danuta Kozak-Rejdych

Tradycyjna medycyna chińska, homeopatia, homotoksykologia

 

W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała raport, w którym zawarła informacje dotyczące skuteczności akupunktury. Związane to było między innymi z coraz większym zainteresowaniem pacjentów tą metodą, która stosowana jest od lat na całym świecie. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko leczeniu chorób oraz profilaktyce, lecz także pomaga nam osiągnąć lepszą sprawność fizyczną.

 

Istnieje wiele teorii mających tłumaczyć mechanizm działania tej metody. Jedna z nich uwzględnia uwolnienie neuroprzekaźników, do którego dochodzi w momencie nakłucia odpowiednich punktów igłą. Substancje te pełnią funkcje przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

Akupunktura w medycynie sportowej i rehabilitacji

Dzięki swoim właściwościom akupunktura znajduje także szerokie zastosowanie w przypadku pacjentów wymagających rehabilitacji lub cierpiących z powodu urazów sportowych. Stwierdzono, że nakłuwanie odpowiednich miejsc na ciele prowadzi do wzmocnienia i usprawnienia układu ruchowego oraz układu krążenia. Kolejną korzyścią dla pacjenta jest likwidacja bólu i lepsze tempo gojenia się urazów, jak również regeneracji sił. Wszystkie te właściwości w połączeniu z poprawą samopoczucia psychicznego powodują, że rehabilitacja staje się skuteczniejsza, a powrót do zdrowia szybszy.

 

  • Wzmacnia i usprawnia układ ruchowy
  • Usuwa zmęczenie i regeneruje siły
  • Poprawia stan psychiczny
  • Wzmacnia wydolność serca i płuc
  • Przyspiesza gojenie urazów sportowych (naderwanie mięśni, ścięgien)
  • Likwiduje w krótkim czasie ostre mięśniobóle, bóle korzonkowe a także bolesne kurcze mięśni

 

Kilka zabiegów akupunktury połączonych z rehabilitacją przyspiesza znacznie powrót chorego do normalnego życia.